Blog
Z každého podujatia vám prinášame zhnutie hlavných myšlienok, videozáznam a krátky zostrih.

Zdá sa, že žijeme dobu, kedy sa naša spoločnosť veľmi triešti. Konzervatívci proti liberálom, pravičiari proti ľavičiarom, proeurópski proti euroskeptikom. Názorové delenia sú síce prirodzené, no vstupom fašistov do parlamentu sa  priepastné rozdiely v spoločenských postojoch len prehlbujú.

Netrpme však prílišnou skepsou z dneška ani spomienkovým optimizmom. Ako tvrdí Andrej Bán, už od Mečiara v našej krajine paralelne existujú dve Slovenská: jedno „mečiarovské“ Slovensko a druhé Slovensko, ktoré bolo krajne vymedzené voči vtedajšiemu predsedovi vlády.

To isté dnes platí o Robertovi Ficovi, ale aj o Milošovi Zemanovi a Babišovi v Českej republike, Kaczynskom v Poľsku, či Orbánovi v Maďarsku. Môže teda za rozdelenie spoločnosti politika a kontroverzní politici?

Podľa českého novinára Erika Taberyho tieto delenia v spoločnosti existujú aj nezávisle od týchto osobností. Nejde teda len o sebaidentifikáciu s osobnosťami, za ktoré sme následne ochotní považovať ich oponentov aj za svojich nepriateľov. „Oni sú skôr len reprezentantmi tohto rozdelenia.“

„Rozdelenie spoločnosti je prirodzená vec. Nepoznám spoločnosť, ktorá by nebola v akomkoľvek štádiu svojho vývoja niečím alebo niekým rozdeľovaná.“ Potvrdzuje aj Fedor Gál. Dôležité však je, kde sa  nachádza pomyselná demarkačná línia. Problém nastáva vtedy, keď politické elity zneužívajú prirodzené ľudské emócie pre svoje vlastné ciele a  manipulujú masami prostredníctvom strachu a neistoty.

Ako sa z delenia stáva priepasť?

„Rozdeľ a panuj“ bola účinná stratégia už v antickom Ríme. Aj dnes populisti radi používajú na mobilizáciu svojich voličov skôr negatívne emócie a vytváranie zdania vonkajšieho alebo vnútorného nepriateľa.

V Českej republike momentálne najviac rezonujú obavy z takzvanej otvorenej spoločnosti, zahraničnej konkurencie a migrácie. Babiš, Zeman a iní populisti českej spoločnosti vnucujú dojem, že ju ochránia pred utečencami, liberálmi, novinármi či intelektuálmi.

Títo politici sa snažia vykresliť ľudí, s ktorými občania neprichádzajú do každodenného styku, za nepriateľov. Prirodzené delenie spoločnosti tak prehlbujú a Tabery neverí, že kým budú pri moci, môže sa to zlepšiť.

Takéto násilne prehlbované delenie však brzdí spoločenský rozvoj. Už len tým, že nie sme schopní diskutovať a navzájom sa počúvať. „Ako novinár sa často stretávam s tým, že najsilnejšie výhrady k mojej práci majú ľudia, ktorí ju nikdy nečítali.“ Hovorí Tabery. „S tým sa potom veľmi ťažko pracuje. Osobne patrím do pätice novinárov, ktorých prezident Zeman dookola označuje ako „tých zlých“.“

Česko a Slovensko sú si v tomto podobné, no podľa Taberyho sme na tom my v niečom predsa len lepšie. Slovenská spoločnosť si podľa neho na rozdiel od tej českej dokázala uvedomiť, že má problém v podobe fašistických síl.

„V Česku debata o problémoch našej spoločnosti dlho ani neprebiehala.“ hovorí. V Českej republike dlho panoval názor, že sú úspešnou krajinou, ktorú maximálne brzdí „nejaká Európa“.

Zlyhávanie a prebúdzanie elít

Situácia v Česku sa začala meniť s príchodom premiéra Andreja Babiša a znovuzvolením prezidenta Miloša Zemana. „Povedal by som, že u nás prebieha debata najmä v rovine určitého prebúdzania sa spoločnosti. Viac ľudí aj z liberálneho krídla sa začína zaujímať o politiku, dokonca niektorí začali do nej aj aktívne vstupovať,“ skonštatoval šéfredaktor českého týždenníka Respekt.

Podľa Gála sú však tieto rozličnosti medzi našimi spoločnosťami spôsobené len časom. Česi sa nemuseli od roku 1992 konfrontovať s populizmom a nacionalizmom, stretávajú sa s týmito fenoménmi až teraz.

„Nie sme z rôznych vesmírov, len v rôznych časových úsekoch riešime veľmi podobný problém. Rovnako sú na tom Poliaci alebo Maďari.“ Za tento problém podľa neho môžu najmä elity, „teda ľudia, ktorí majú možnosť ovplyvňovať verejnú mienku. Dnešné anti-európske, proti-euroatlantické a rôzne konšpiračné tendencie sú vinou impotencie elít,“ dodal Fedor Gál.

Nezbavujme sa však zodpovednosti za súčasnú situáciu odkazovaním na anonymné „elity“. Pre Gála elitami nie sú iba politici. Ľudia sú sociálne bytosti a ak prirodzené elity v ich okolí a v spoločnosti zlyhávajú, obracajú sa k rôznym „alfa-samcom“.

Zodpovednosť za to, aby tak hromadne nerobili a aby sa deliace čiary v našich spoločnostiach zmierňovali, teda nesieme všetci. Je na každom z nás, aby prevzal iniciatívu a spoločensky sa angažoval.

Celé video z diskusie:


Článok vznikol na základe diskusie Café Európa na festivale Pohoda 2018. Na tému "Čo rozdeľuje našu spoločnosť?" diskutovali 7. júla 2018 v EUropa stage slovenský sociológ a dokumentarista Fedor Gál a šéfredaktor týždenníka Respekt Erik Tabery. Diskusiu, ktorú zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, moderoval fotograf, reportér a publicista Andrej Bán.

Pin It

Prihláste sa na odber noviniek Café Európa