Blog
Z každého podujatia vám prinášame zhnutie hlavných myšlienok, videozáznam a krátky zostrih.

Rôzne „protisystémové“ strany obviňujú demokratické zriadenie z neefektívnosti a skorumpovanosti. Sú však takéto sily alternatívou? Ako by to vyzeralo, ak by vládli oni? Banskobystrický kraj tento experiment podstúpil a môžeme na ňom vidieť, ako to vyzerá, keď vládnu extrémisti.

Je to strana, ktorá vznikla po tom, čo jej predsedovi predošlú zakázali. Mala totiž priamo v stanovách  antidemokratické a protiústavné princípy. Taktiež je to strana, za ktorú v posledných parlamentných voľbách kandidovali rôzni kriminálnici a neonacisti.

Je to strana, ktorej vodca rád ľuďom praje „krásny biely deň“ a provokuje číslovkou 1488, čo je známy neonacistický kód (amerických „14 slov“ a číslovka 88 odkazujúca na písmeno H, ôsme v abecede, teda HH = Heil Hitler).

Zároveň je to strana, ktorá vyhrala ostatné krajské voľby v povstaleckom kraji a Marián Kotleba sa stal jeho županom. Ako to teda prakticky vyzerá, keď vládne?

Diletantizmus a korupcia

Ľudia, ktorí volia Kotlebu, sú vraj znechutení tým, ako funguje demokracia. Že je neefektívna a skorumpovaná.

Podľa primátora Hriňovej a poslanca banskobystrického krajského zastupiteľstva Stanislava Horníka je práve sklamanie ľudí z ponovembrového vývoja, z vlády strany SMER v krajine i v Banskobystrickom kraji.

Vláda župana Kotlebu však podľa neho nepriniesla žiadnu pozitívnu zmenu. „To, čo sme zažívali od zloženia sľubu súčasného predsedu až po dnešok bola prezentácia arogancie moci, priznanie diletantizmu a neschopnosti riadiť veci verejné.“

V predvolebnej kampani sa výkony župy prezentujú ako obrovský úspech, no podľa Horníka je pravdou presný opak.

Vláda Kotlebu kraju ekonomicky podľa Horníka uškodila. Hneď po prevzatí úradu kraj prišiel o množstvo peňazí, najmä z eurofondov, z ktorých sa napríklad mali budovať cesty okolo Čeboviec.

Vo Veľkokrtíšskom okrese kraj prišiel o 4 milióny eur určených na cesty a revitalizáciu, v okrese Revúca zas o možnosti investovať do protipovodňových opatrení.

Keď župan nastupoval, kraj mal uzavreté dohody na 17,5 milióna eur z fondov EÚ. O všetky prišiel. A skomplikoval aj možnosti získať financie v budúcnosti.

V roku 2015 načierno zamestnal ochranku na svoje rokovania a kraj sa tak dostal do centrálneho registra Národného inšpektorátu práce, v ktorom zostane 5 rokov. To mu znemožňuje uchádzať sa o štátnu a európsku finančnú pomoc.

Podľa Horníka nebolo ekonomické riadenie iba diletantské, ale i korupčné. „Začali sa zneužívať prostriedky kraja na vydávanie pamfletov, z ktorých sa stali stranícke noviny.“

Pochybné bolo obstarávanie na opravu ciest tento rok. „Mali sme obrovský problém vysúťažiť dodávateľov, ktorí majú s takýmito prácami reálne skúsenosti.“

Vrcholom podľa neho bolo zneužívanie poslaneckých dotácií, ktoré sa každoročne prideľujú občianskym združeniam či školám, aby skvalitnili život komunity.

„Z pozície moci dokázali tento nástroj kompromitovať a dovolím si tvrdiť, že korumpovať starostov.“ Dotácie poslancov za jednotlivé obvody, konkrétne Zvolen, Detva a Krupina rozdelili inak, než rozhodla komisia poslancov z týchto obvodov.

Takto sa napríklad pokúšali svojvoľne dotáciu prideliť streleckému klubu v Detve, ktorý prevádzkuje kandidát Kotlebovej strany.

Útoky na kultúru

Neschopnosť efektívne riadiť kraj posledné štyri roky išla ruka v ruke s útokmi na kultúrne inštitúcie. Keďže divadlá sú v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja, župan na ne má páky.

Prvé prišlo na rad Štúdio divadlo tanca, ktoré jeho priaznivci označujú za amorálne, dekadentné. Umelci však hovoria o obyčajnom nepochopení a manipulácii. Kotleba mu zablokoval dotácie a divadlo muselo zrušiť prestížny festival. Teraz v predvolebnom programe sľubuje úplne ho zrušiť.

Nasledoval útok  na Bábkové divadlo na rázcestí, ktorému zablokoval projekt „Stop extrémizmu“ s podporou  od Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

V rámci tohto projektu chceli divadelníci hrávať na stredných školách  hru „List čiernemu synovi“ a diskutovať o xenofóbii a rasizme.

Riaditeľka divadla Iveta Škripková hovorí, že projekt nakoniec realizovali, „avšak v inom kraji. Pretože banskobystrické školy dostali ‘odporúčanie‘, aby na predstavenia nášho divadla nehodili.“

Ak Kotlebova strana nie je extrémistická a rasistická, prečo mu takýto projekt vadil? Po obštrukciách sa pridalo i zastrašovanie.

Po jednej diskusii, ktorú divadlo v Banskej Bystrici zorganizovalo, prišla zo župy kontrola, či vôbec môžu takéto podujatie organizovať.

„Prišlo osem pracovníkov, ktorí samozrejme neboli z úradu kontroly a istým spôsobom zastrašovali naše pracovníčky.“

Na tento postup sa divadlo sťažovalo, pretože takéto kontroly sú v rozpore so zákonom o kontrole v štátnej správe aj s ústavou. „Doteraz sme nedostali odpoveď. A takýchto vecí, týkajúcich sa bežného života, je viacero.“

Odsúvanie slabších a hrubosť

Podobné skúsenosti majú aj v oblasti sociálnych služieb. Domov sociálnych služieb Slatinka mal schválený projekt zo štrukturálnych fondov na 2,4 milióna eur, no župan ho nepodpísal a odmietal komunikovať o tom.

Pointou projektu bolo podľa riaditeľky Slatinky Denisy Nincovej zabezpečiť ľudské práva a dôstojný život aj ľuďom, ktorí sú zraniteľnejší, so zdravotným postihnutím.

To znamená umožniť im žiť integrovane, aby nemuseli žiť „izolovaní v inštitúciách niekde za mestom.“ Chceli ich presťahovať z kaštieľa do malých rodinných domčekov.

V argumentácii proti projektu, sa prejavilo nepochopenie  i hrubosť. „Napríklad, že tým ľuďom bolo lepšie v parčíku za mestom, že tam mali lepší ‘výbeh‘.“

Vláda extrémistov teda podľa čerstvej skúsenosti nie je o čistote, transparentnosti a riešení korupcie. Naopak, je o ešte väčšej korupcii, diletantstve a útokoch na kultúru a slabších, a na všetkých kritikov.

Voľby 4. novembra ukážu aj, či sa ľudia  dokážu poučiť, alebo sa extrémistická nákaza rozšíri ešte ďalej.

Celé video z diskusie


Článok vznikol na podujatí „Café Európa: Keď vládnu extrémisti“ ktoré zorganizovalo 24. októbra 2017 Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spolu so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA). Diskutovali primátor mesta Hriňová Stanislav Horník, riaditeľka Domovu sociálnych služieb Slatinka Denisa Nincová, a riaditeľka Bábkového divadla na Rázcestí Iveta Škripková.

Pin It

Prihláste sa na odber noviniek Café Európa