Mali by slušní organizátori diskusií predstaviteľov fašistických strán ignorovať, aby ich nelegitimizovali? Alebo ich treba naopak konfrontovať a odhaľovať ich klamstvá a pravú tvár?
Európske inštitúcie – na Slovensku opradené legendami o nevolených úradníkoch v Bruseli, slabom europarlamente a zákulisných dohodách. Je to skutočne tak? Pýtali sme sa politologičky a bývalého diplomata a europoslanca.
Nielen migrácia, ale aj hodnotové otázky rozdeľujú stále užšie sa integrujúcu Európsku úniu. Zjavné je to napríklad pri homosexuálnych manželstvách. Uzákonila ich polovica členských štátov a väčšina z nich je na západe.
Nové technológie prekresľujú hranice kybernetickej bezpečnosti. Kedysi sa týkala len počítačov, dnes sme doslova obklopení zariadeniami, ktoré sa môžu stať terčom hackerov. Ako v súčasnosti chrániť svoje súkromie a akú úlohu v tom zohráva štát?
O pár dní si pripomenieme presne 100 rokov od vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Avšak oficiálne budeme v Čechách a na Slovensku spomínať na tú istú udalosť v rozličných dátumoch.
Predseda Európskej komisie predniesol 12. septembra svoj výročný prejav o stave únie. Ktorým najväčším výzvam dnes v EÚ čelíme? A aké riešenia ponúka Jean-Claude Juncker?
Je euroskepticizmus len módnou vlnou alebo hlbokým občianskym presvedčením? Čo môžeme urobiť, aby sme čelili tejto nedôvere? A prečo vlastne máme Európske „blues“?