Blog
Z každého podujatia vám prinášame zhnutie hlavných myšlienok, videozáznam a krátky zostrih.

Kto koho volil

Prieskumy vopred naznačovali jasné víťazstvo Volodymyra Zelenského, nakoniec však získal najsilnejší mandát spomedzi všetkých doterajších ukrajinských prezidentov. Stal sa odpoveďou pre znechutených voličov Petra Porošenka. Zelenskij sa priznal, že ho sám pred piatimi rokmi volil, ale skončil sklamaný, čím brnkol na strunu značnej časti Ukrajincov.

Petro Porošenko pred piatimi rokmi sľuboval, že po zvolení prestane podnikať a zatočí s oligarchami. V skutočnosti v podnikaní pokračoval a bohatol v časoch, keď Ukrajinu nivočila vojna a ekonomické problémy. Výsledok? Po piatich rokoch pád z 54% na 24% hlasov voličov. „Ľudia stratili dôveru a hľadali antisystémového kandidáta,“ uviedla na diskusii Café Európa v Žiline Ľudmila Verbitska, predsedníčka Ukrajinsko-slovenskej iniciatívy.

Alternatíva k Petrovi Porošenkovi sa núkala sama – komik a herec Zelenskij, ktorý v populárnom seriáli Sluha ľudu hral prezidenta a ohlásil, že sa ním chce stať aj v realite. Podľa riaditeľa Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexandra Dulebu však bolo rozhodujúce, že mal za súpera Porošenka. „Tie voľby neboli za Zelenského, ale proti Porošenkovi, keby tam bol ktokoľvek iný, tak by vyhral tiež. Mandát Zelenského je veľmi krehký,“ uviedol počas diskusie.

Duleba poukázal na to, že polovica ľudí dala Zelenskému hlas len zo vzdoru a druhej polovici imponovali jeho názory a imidž. Podľa štatistík si získal najväčšiu podporu medzi voličmi pod 40 rokov, na ktorých najviac zapôsobila kampaň založená na moderných technológiách a populárnom seriáli. Tiež sa vyhýbal duelom pred druhým kolom volieb a silným názorovým sporom, čím sa vyhol polarizácii voličov a získal si širokú podporu.

Sľuby a prvé kroky nového prezidenta

Koniec nadvlády oligarchov, rokovania s Ruskom o vrátení Krymu, či zníženie cien energií – to sú len niektoré z odvážnych predvolebných sľubov Volodymyra Zelenského. Pri bližšom pohľade je zjavné, že stoja na vratkých nohách.

Hoci sa Zelenskij prezentuje ako nezávislý, má blízko k oligarchovi Ihorovi Kolomojskému. Alexander Duleba pripomenul, že úspešný prezidentský kandidát využíval počas kampane priestor v jeho televízii, oligarchove autá i ochranku. Kolomojskij navyše avizoval, že sa v prípade víťazstva Zelenského vráti z exilu späť na Ukrajinu. Novozvolený prezident má aj ambiciózny plán presvedčiť oligarchov, že nebudú trestaní za účty v daňových rajoch, ak dajú 10% svojich zdrojov do štátneho rozpočtu.

Snaha o dialóg s Ruskom bola rýchlo preč. Kremeľ Zelenskému odkázal, že Krym je ruský a o Donbase má rokovať s tamojšími predstaviteľmi a nie s Moskvou. Po voľbách ruský prezident podpísal dekrét, ktorý uľahčí obyvateľom separatistických území na východnej Ukrajine získať ruský pas. Volodymyr Zelenskij vzápätí vyzval na ďalšie medzinárodné sankcie proti Rusku.

Krátko po zvolení avizoval rokovania s Medzinárodným menovým fondom (MMF) s cieľom znížiť ceny plynu pre domácnosti. Úspešnosť vyrokovania nových podmienok mnohomiliardovej a dlhoročnej zmluvy o finančnej pomoci v krátkom čase je však podľa analytikov veľmi otázna.

Prvé mesiace budú kľúčové

Oproti slovenskému má ukrajinský prezident pomerne veľké právomoci. Ak vetuje zákon, parlament ho môže prehlasovať len ústavnou väčšinou. Ako hlava štátu prvý posudzuje návrhy zákonov a môže ich dať preverovať ústavnému súdu. Tiež navrhuje ministra zahraničných vecí, obrany, prokurátora, či šéfa tajnej služby.

Ukrajinský prezident teda môže výrazným spôsobom ovplyvňovať legislatívny proces. „Parlament nevymení a bez dohody s Porošenkom nič zo sľubov nesplní,“ uviedol Alexander Duleba s tým, že koalícia doterajšieho prezidenta je stále v parlamente rozhodujúcou silou.

Zmenu síl môžu priniesť jesenné parlamentné voľby, z ktorých by mohla v decembri vzísť nová vláda. Voliči však očakávajú veľké zmeny oveľa skôr. Na bolestivé a nepopulárne reformy čaká aj Medzinárodný menový fond, a podmieňuje nimi ďalšie dávky finančnej pomoci.

„Ukrajina za posledných šesť rokov prežila revolúciu, okupáciu a vojnu. Vláde sa v tejto situácii ťažko presadzujú reformy, ktoré by boli populárne doma aj navonok,“ priblížila situáciu na Ukrajine Ľudmila Verbitska a dodala, že na vojenský konflikt na východe krajiny ide ročne päť percent HDP.

Črtajú sa dva scenáre, ale ani jeden z nich nemá pre Zelenského šťastný koniec. Ak prijme tvrdé reformy, jeho program sa ešte viac priblíži tomu Porošenkovmu a rýchlo stratí popularitu občanov. Ak ich neprijme, hrozí, že finančná pomoc zo zahraničia sa načas zastaví a Ukrajinu môže dostať na hranu bankrotu. Zostáva otázkou, či politický nováčik preukáže kumšt, ako sa obom úskaliam vyhnúť.

Celé video z diskusie:

 


Článok vznikol na podujatí „Ukrajina si vybrala nového prezidenta“, ktoré zorganizovalo 24. apríla Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA). S Patrikom Kováčom diskutoval Alexander Duleba, riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a Ľudmila Verbitska, aktivistka, predsedníčka Ukrajinsko-Slovenskej Iniciatívy.

Pin It

Prihláste sa na odber noviniek Café Európa