Blog
Z každého podujatia vám prinášame zhnutie hlavných myšlienok, videozáznam a krátky zostrih.

V utorok podvečer 8. marca prebehla diskusia s hosťami Miroslavom Wlachovským, bývalým veľvyslancom Slovenska vo Veľkej Británii, expertom na globálne otázky na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Zuzanou Gabrižovou, šéfredaktorkou portálu EurActiv.sk v priestoroch KC Dunaj o aktuálnej téme: referendum o vystúpení Veľkej Británii z EÚ, ktorého termín je naplánovaný na 23.júna 2016. Diskusiu moderovala Aneta Világi z katedry politológie Univerzity Komenského v Bratislave. 

 

Obyvatelia Veľkej Británie budú môcť vyjadriť svoj názor. „V hre“ sú dva možné scenáre. Prvým je, že Veľká Británia bude aj naďalej súčasťou EÚ. Ak však obyvatelia zahlasujú v prospech vystúpenia z EÚ, toto rozhodnutie naštartuje bezprecedentný proces. Veľká Británia by bola historicky prvou krajinou, ktorá by opustila európske spoločenstvo.

Možné príčiny referenda

Možné príčiny referenda podľa Miroslava Wlachovského „pochádzajú z britského pragmatizmu, ktorý je veľmi charakteristický pre Britov.“ Ako druhý dôležitý faktor považuje odlišnú historickú skúsenosť. Tretím významným faktorom sú britské médiá, osobitne bulvár, a to akým spôsobom formujú verejnú mienku.

2

„V národných britských novinách si neviem spomenúť na jeden pozitívny článok, ktorý by pozitívne spomínal európsku integráciu.“ (M. Wlachovský)

Zuzana Gabrižová vníma celý proces z pohľadu „outsidera“, novinárky.  Keď v r. 2013 Cameron referendum takpovediac oficiálne prisľúbil, reakcie zo strany členských krajín EÚ sa líšili. Prvotné reakcie z európskych inštitúcií boli primárne odmietavé, snažili sa Veľkej Británii pripomenúť dôležitosť jej členstva a výhodný vzťah pre obe strany. Reakcia napr. nemeckej kancelárky Angely Merkelovej však bola zmierlivá.

9

„Počula som povedať viacerých Britov, že referendum dal Cameron do hry preto, lebo si myslel, že ho nikdy nebude musieť zrealizovať.“ (Z. Gabrižová)

Reakcia Škótska na prípadný odchod Veľkej Británie z EÚ

Podľa domnienky Wlachovského by hlasovanie za odchod Veľkej Británie z EÚ vyvolalo reakciu nového referenda o budúcnosti Škótska, ktoré má oveľa pozitívnejší vzťah k EÚ, ako napríklad juhovýchod Anglicka. Aj napriek tomu, že vystúpenie z EÚ by pre Veľkú Britániu predstavovalo značné finančné komplikácie,  potencionálne riziko, že referendum bude úspešné tu existuje. Aj Wall Street Journal považuje vystúpenie Veľkej Británie za veľký finančný risk pre krajinu. Ako poznamenala Gabrižová, tábor za vystúpenie Veľkej Británie z EÚ bude schopný presvedčiť britskú verejnosť len za predpokladu, že im bude vedieť dôveryhodne vysvetliť ekonomické benefity pri výstupe z EÚ.

5

Vplyv migračnej krízy na referendum

Podľa názoru Miroslava Wlachovského je migračná kríza naozaj silným faktorom, ktorý ovplyvňuje debatu o britskom referende. Dôležité je však upresniť, že britská spoločnosť nemyslí pod problémom migrácie len veľkú migračnú vlnu, ktorej svedkami je Británia v poslednom období, ale diskutujú o migračnej kríze od r. 2004, kedy Veľká Británia otvorila svoje pracovné trhy. Táto „otvorenosť“ v  konečnom dôsledku vyústila do príchodu veľkého počtu ľudí, napr. Poliakov. Podľa odhadov ich dnes vo Veľkej Británii žije približne 1 200 000.

4

Scenár: Veľká Británia vystúpi z EÚ

Miroslav Wlachovský síce nechce predikovať negatívne scenáre, ale prípadný odchod Veľkej Británie z EÚ počas Slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie prirovnal „k zemetraseniu s magnitúdou 9 na Richterovej stupnici.“ Zuzana Gabrižová tvrdí, že momentálne si odchod Veľkej Británie z EÚ nevie predstaviť nik, a ani to, aký mandát odovzdajú členské štáty Európskej komisii. Práve Európska komisia bude vyjednávať podmienky vystúpenia Veľkej Británie z EÚ. Jedná sa teda o proces, ktorý ešte doposiaľ žiadna členská krajina neabsolvovala.

6

„Britské vystúpenie z EÚ by totálne prevalcovalo naše predsedníctvo.“ (M. Wlachovský)

Možné následky vystúpenia Veľkej Británie z EÚ

„Mohol by to byť koniec EÚ takej, ako ju poznáme. Samotná EÚ sa musí reformovať a zmeniť svoj charakter.“ ( M.Wlachovský a Z. Gabrižová) Prečo by však Veľká Británia mala ostať v EÚ? „Veľká  Británia je silnejšia, bezpečnejšia a lepšia“ v rámci EÚ, ako mimo nej. (M. Wlachovský citoval britského ministra zahraničných vecí Philipa Hammonda.) Ostáva teda počkať do júna, kedy bude možné sledovať samotný priebeh referenda a finálne rozhodnutie voličov.

10

Pin It

Prihláste sa na odber noviniek Café Európa