Blog
Z každého podujatia vám prinášame zhnutie hlavných myšlienok, videozáznam a krátky zostrih.

V nedeľu 29. novembra sa uskutočnila diskusia Café Európa na tému "Sýria – obyčajní ľudia na pozadí konfliktu". Uvedená debata sa konala pri príležitosti 16. ročníka filmového festivalu Jeden svet. Diskusii predchádzalo premietanie dokumentárneho filmu E-TEAM. 

 

Účastníkmi spomínanej debaty boli Al Hakam Shaar zo Sýrie – výskumník na Stredoeurópskej Univerzite v Budapešti, Jozef Lenč – politológ a vyučujúci na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Andrej Bán – fotograf a reportér, zakladateľ organizácie Človek v ohrození. Diskusiu moderoval Branislav Tichý (riaditeľ združenia Človek v ohrození).

syria3

Kto v Sýrii bojuje?

Jozef Lenč ako odborník na islamský svet skonštatoval, že súčasná situácia v Sýrii je neprehľadná. Napriek tomu sa dajú vymedziť štyria hlavní aktéri. Prvým aktérom je Bashar al-Assad a jeho režim. Podľa slov politológa vnútro sýrske jednotky pôsobia v prospech externých hráčov (Irán, Ruská federácia). Druhým aktérom konfliktu je opozícia, ktorú možno rozdeliť na tzv. "dobrú" a "zlú". Slobodná sýrska armáda, Sýrska národná rada a Sýrska koalícia opozičných síl – všetky opozičné strany predstavujú demokratickú opozíciu. Avšak netreba zabúdať, že určité jednotky v spomínaných štruktúrach majú prepojenia na teroristické skupiny. Ďalším zúčastneným v sýrskom konflikte je teroristická skupina Daesh. Posledným aktérom sú Kurdi, ktorých možno podobne, ako sýrsku opozíciu, deliť na "dobrých" a "zlých". Jedni kooperujú so Slobodnou sýrskou armádou a druhí s kurdskými militantnými teroristickými jednotkami PKK.

syria10

Andrej Bán v kontexte uvedenej témy podotkol, že režim Bashara al-Assada zabil viac ako 250 000 ľudí a je zodpovedný za súčasnú situáciu v Sýrii. Pri porovnaní teroristickej skupiny Daesh a režimu Assada, reportér poznamenal, že Daesh má minimálne 10 – 15 násobne menej obetí ako aktuálny režim Assada.

Návrat Sýrčanov do ich domovov

Al Hakam Shaar priznáva, že sa jeho viera v návrat ľudí do sýrskej zeme zmenšuje, avšak istá nádej stále existuje. Vojna sa podľa neho raz skončí. Otázne bude, čo bude nasledovať po nej. Dodáva, že by bol veľmi sklamaný, ak by sa po ukončení konfliktu dostal opätovne k moci Assad. Očakáva, že po uvedenom konflikte sa bude krajina reformovať v oblasti ľudských práv a že nastane opätovné vybudovanie sýrskeho štátu. Čo sa týka otázky možného návratu Sýrčanov do ich krajiny, treba povedať, že Al Hakam Shaar je skeptický. Hovorí o tom, že ak sa ľudia dobre uchytili v európskych, alebo iných krajinách, nebudú sa chcieť vrátiť. Rovnako si kladie otázku, či sa ľudia budú mať kam vrátiť.

syria7

Zo skúseností Andreja Bána, ktorý mal možnosť stráviť určité obdobie v tureckej provincii Hataj (hraničný región medzi Tureckom a Sýriou), možno poznamenať, že sýrski utečenci nemajú záujem ísť do Európy. Ich základným cieľom je vrátiť sa domov. Región, ktorý navštívil fotograf a reportér Bán, zahŕňa dnes okolo 350 000 sýrskych utečencov.

Problematika Daesh

V súčasnosti sa čoraz viac skloňuje s teroristickou skupinou Daesh jej obchodovanie s ropou a zemným plynom. Politológ Jozef Lenč upozorňuje, že obchod s ropou nepatrí medzi nosné piliere ekonomiky Daesh. Niektoré z kľúčových faktorov Daeshu sú pôsobenie bývalých irackých vojakov v jej štruktúrach, vlastníctvo amerických zbraní, ktoré bývalá iracká vláda odkúpila od USA a rovnako vlastníctvo spoľahlivých, kvalitných dopravných prostriedkov, ktoré sú schopné zvládať opakované presuny členov skupiny.

syria2

Al Hakam Shaar v rámci prezentovanej problematiky podotýka, že sa Assadova armáda v priebehu štvorročného sýrskeho konfliktu veľmi málo zapájala do bojov proti Daesh. Na druhej strane uznáva, že v súčasnosti je viditeľná väčšia angažovanosť sýrskej armády.

Pin It

Prihláste sa na odber noviniek Café Európa