Blog
Z každého podujatia vám prinášame zhnutie hlavných myšlienok, videozáznam a krátky zostrih.

1.mája 2015 sa uskutočnila diskusia na Tyršovom nábreží počas Bratislavského majálesu. Hosťami diskusie boli poslankyňa NR SR Magda Vášaryová, štátny tajomník MZVaEZ Peter Javorčík a vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek. Diskusiu moderoval Vladimír Bilčík z SFPA Téma tejto diskusie sa niesla v duchu "Akú EÚ chceme na Slovensku?". 

Na prvú otázku diskusie, "Čo by malo Slovensko robiť v EÚ,?" Peter Javorčík na začiatok konštatuje, že 1.máj je zároveň dňom, kedy oslavujeme výročie vstupu SR do EÚ a naše členstvo je pozitívnym príbehom. Spomína tri základné atribúty Únie dôležité v súčasnosti. Sú nimi otvorenosť, zodpovednosť, solidarita a vonkajšia sila. Tiež hovorí, že je dôležité zadefinovať ciele pre predsedníctvo SR v Rade EÚ v druhej polovici roku 2016.

Peter Javorčík: "Čím silnejšia bude EÚ, tým aj Slovensko."

Na otázku, čo môže dať SR novej komisi Dušan Chrenek odpovedá, že SR by mala byť aj naďalej zodpovednou krajinou EÚ a  Slováci môžu byť naďalej prínosom pre chod Európskej únie. Dôkazom aktívnych ľudí v európskych službách sú napríklad eurokomisár Šefčovič, súčasný minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lajčák alebo bývalý štátny tajomník MZVaEZ SR Peter Burian (pozn.: v marci 2015 získal post predstaviteľa EÚ pre Strednú Áziu). Dušan Chrenek ďalej hovorí, že EÚ by stále mala byť inšpiráciou pre jej krajiny a rovnako dôležitá je aj spolupráca medzi štátmi EÚ.

1

Magda Vášaryová je poslankyňou už desiaty rok a spomína na to, ako sa jej generácia v 70.rokoch cítila byť Európanmi, avšak žili v "klietke". Tvrdí, že príbeh SR je mimoriadne úspešný a v rámci strednej Európy aj veľmi zaujímavý.

Magda Vášaryová: "O hodnoty EÚ musíme denne bojovať."

Budú sa rušiť schengenské hranice? Akú budúcnosť čaká Grécko?

Peter Javorčík vidí riešenie problému s migrantmi z Afriky v zvýšenej aktivite v krajinách, odkiaľ títo migranti pochádzajú.Tvrdí, že treba nájsť celoeurópske riešenie. Čo sa týka otázky Grécka, hovorí, že rokovania s Gréckom sú momentálne v slepej uličke. Avšak Peter Javorčík tvrdí, že eurozóna je pripravená na scenár, v ktorom Grécko opustí krajiny eurozóny. Magda Vášaryová spomína tému migrácie, ktorá jej je blízka, pretože v rokoch 1948  a 1968 odišlo z našej krajiny veľké množstvo ľudí a v zahraničí týchto ľudí prijali. V prípade Grécka hovorí o tom, že na začiatku gréckej cesty sú voliči, a my na Slovensku si musíme uvedomiť, aby sme tiež nešli gréckou cestou. Dušan Chrenek spomína, že hranice Malty a Talianska sú aj našimi hranicami. Hovorí, že Taliansko potrebuje väčšiu podporu. Dušan CHrenek poznamaneal, že Jean-Claude Juncker, ktorý je na čele Európskej komisie navrhuje zavedenie kvót a to, aby ľudia boli prijímaní do krajín a integrovaní. Ďalej vraví, že Grécko chceme udržať v eurozóne, ale to isté musí chcieť aj Grécko.

7

Dušan Chrenek: "Odchod Grécka by mal negatívny dopad."

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ 2016

Štátny tajomník Peter Javorčík tvrdí, že predsedníctvo je najmä o tom navigovať EÚ tak, aby prosperovala celá EÚ, nie len Slovensko ako predsednícka krajina.  SR bude mať svoje priority, črtajú sa už niektoré ako napríklad energetická únia alebo digitálna agenda. Dušan Chrenek vidí v slovenskom predsedníctve dve veľké šance pre našu krajinu: jednak zviditeľniť sa šikovnými ľuďmi a na druhej strane môže lepšie ukázať ľuďom tu na Slovensku o čom je EÚ a čo nám dáva. Vidí aj priestor na vzdelávanie o EÚ, pretože dnes sa študenti o nej učia v školách len málo. Zároveň dodáva, že v EÚ je niečo pre každého, pretože existuje veľké množstvo programov pre všetkých.

2

Byrokracia na Slovensku

Posledná otázka z publika sa pýtala na vysokú mieru byrokracie na Slovensku oproti iným krajinám EÚ. Pani Vášaryová konštatuje, že my sme si sami zaviedli túto byrokraciu. Peter Javorčík konštatuje, že treba začať zmenou od seba. Dušan Chrenek hovorí o zodpovednosti na všetkých úrovniach - t.j. že zložitý systém prichádza už z Bruselu a potom sa komplikuje aj na národnej úrovni a ešte viac na lokálnej úrovni.

Táto májalesová diskusia sa síce skončila o niečo skôr ako zvyčajne, no napriek tomu hostia stihli prediskutovať viaceré aktuálne témy EÚ.

Pin It

Prihláste sa na odber noviniek Café Európa