Blog
Z každého podujatia vám prinášame zhnutie hlavných myšlienok, videozáznam a krátky zostrih.

Vo štvrtok 11.decembra sa v netradičných priestoroch Domu Európy na Palisádach uskutočnila posledná tohtoročná diskusia pri kávičke a koláčiku s názvom "Na čo si trúfa nová EÚ?". Hosťami diskusie boli podpredseda Európskej komisie a eurokomisár pre energetickú úniu Maroš Šefčovič a europoslanec Ivan Štefanec.

Moderátor na úvod skonštatoval, že rok 2014 bol plný "nových vecí" v EÚ - nová komisia, nový europarlament. Prvá otázka moderátora sa týkala toho, ako vidia svoje pozície v inštitúciách a ako vidia priority svojich inštitúcii. Maroš Šefčovič odpovedal, že jeho hlavným portfóliom je oblasť budovania energetickej únie, pričom dôležitosť tohto portfólia odôvodňuje rokom 2009, kedy nastala plynová kríza, a potom súčasný rusko-ukrajinský spor. Práve preto má energetická únia silnú politickú podporu. Takisto skonštatoval, že treba urobiť maximum pre návrat dôvery v EÚ.

1

Maroš Šefčovič: "V januári chceme predstaviť politický koncept, ako by mala energetická únia vyzerať."

Ivan Štefanec je europoslancom svoje prvé volebné obdobie a je členom Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa. Podľa neho, vzťah parlament - komisia je v súčasnosti na veľmi dobrej úrovni, nakoľko už parlament dvakrát vyhlásil novej Junckerovej komisii dôveru. Komisia a parlament by mali spolupracovať, vtedy sa dostaví spoločný úspech. Prioritami v súčasnosti sú napríklad v oblasti služieb - zbúrať zostávajúce bariéry - okrem iného v oblastiach dopravy, telekomunikácii alebo v digitálnej agende. Ďalším dôležitým aspektom je kľúčová zmluva TTIP (Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií) medzi EÚ a USA.

2

Maroš Šefčovič v odpovedi na otázku, či 28 komisárov nie je veľa, tvrdí, že to vôbec nie je veľké číslo, keďže EÚ má 500 miliónov obyvateľov. Odôvodňuje to aj faktom, že eurokomisár je len jeden a je nezastupiteľný. Nemá žiadnych zástupcov ako majú ministri, napríklad štátnych tajomníkov. Štátni tajomníci vedia na zasadnutiach zastúpiť ministrov, eurokomisárov v kolégiu nevie nik zastúpiť.

11

Ďalšia otázka smerovala na Ivana Štefanca a týkala sa spôsobu kontroly komisie zo strany európskeho parlamentu. Jeho odpoveď bola jednoznačná - kontrola prebieha denne na úrovni parlamentu, čím parlament vyvíja tlak na členov komisie. Ďalej dodáva, že parlament aj striktne dbá na potrebu dodržiavania pravidiel - čo sa týka napríklad slobody pohybu alebo rozpočtovej zodpovednosti.

6

Nasledovalo kolo otázok z publika. Prvá otázka sa týkala otázky ochrany klímy a nastavajúceho Parížskeho summitu. Maroš Šefčovič odpovedá, že si je vedomý, že globálna dohoda v Paríži nebude jednoduchá. Konštatuje, že úsilie USA týkajúce sa ochrany klímy je porovnateľné s našim, pričom to potvrdzuje fakt, že americká diplomacia má ozajstný záujem sa dohodnúť. Jedna z otázok sa dotkla aj tretieho energetického balíčka, ktorý mal byť splnený do konca tohto roka. Šefčovič potvrdil, že je fakt, že sa to do konca roka nestihne, ale tvrdí, že tento problém by sa mohol riešiť zrealizovaním inventúry v každej krajine a zistiť tak v čom sú problémy v jednotlivých krajinách. Rovnako súhlasí s Ivanom Štefancom, že je potrebné dodržiavať pravidlá, najmä v oblasti voľného pohybu osôb. Podľa neho sa negatívne vníma voľný pohyb osôb najmä kvôli zneužívaniu sociálneho systému v jednotlivých štátoch. Podľa neho riešením je, že členský štát by si mal osobitne nastaviť sociálny systém tak, aby sa predišlo jeho zneužívaniu.

16

Čo sa týka otázky kompenzácii za sankcie - Šefčovič tvrdí, že európsky rozpočet je príliš malý na to, aby niečo kompenzoval. Jedine v poľnohospodárskej oblasti sa nájdu rezervy.

Ivan Štefanec: "Zdravá ekonomika môže fungovať iba vtedy, keď súkromné investície sú väčšie ako verejné."

Ivan Štefanec na otázku ohľadom investícii odpovedá, že treba vytvoriť čo možno najlepšie prostredie pre inovovanie a takisto zlepšiť prostredie pre malé podnikanie.

20

Nakoľko Maroš Šefčovič mal pracovné povinnosti a musel našu diskusiu opustiť skôr, jeho kreslo obsadil Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej Komisie na Slovensku. Diskusia tak pokračovala ďalej.

Otázka, či treba zväčšovať fiškálnu úniu smerovala na pána Štefanca a ten odpovedal, že v tomto smere nie je snaha ísť ďalej. Skôr je dôležité dodržiavanie pravidiel alebo banková únia. Dušan Chrenek sa pripojil do diskusie a tvrdí, že pravidiel je dosť veľa a treba ich napĺňať v praxi. Medzi hlavné priority do budúcna zaraďuje zabezpečenie prosperity a obnovenie dôvery v EÚ, aby ľudia videli jej prínosy.

3

Dušan Chrenek: "Dôležité pre Slovensko je hlavne využiť priame peniaze vo forme štrukturálnych fondov."

Na koniec sa diskusia dotkla aj témy plánu plynovodu South Stream, ktorý Rusko zrušilo. Ivan Štefanec tvrdí, že potrebujeme diverzifikovať a znížiť závislosť. Zdôraznil však, že táto závislosť je vzájomná a zo strany Ruska ako exportéra dokonca väčšia. Dušan Chrenek na koniec skonštatoval a súhlasil s Ivanom Štefancom, že ľuďom na Slovensku treba priblížiť a "poľudštiť" Európsku úniu.

11

Na záver Vám s potešením oznamujeme, že diskusie Café Európa sa na ďalší rok rozšíria aj do ostatných regiónov Slovenska, konkrétne do Trnavy, Košíc, Prešova a Banskej Bystrice.

 

Záznam z diskusie:

Pin It

Prihláste sa na odber noviniek Café Európa