Blog
Z každého podujatia vám prinášame zhnutie hlavných myšlienok, videozáznam a krátky zostrih.

29. januára začal nový ročník série diskusií Café Europa diskusiou na tému, ktorá je v týchto dňoch viac než horúcou, o situácii na Ukrajine. Pozvanie do diskusie prijali Alexander Duleba, riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) a Boris Latta, redaktor zahraničného spravodajstva denníka Pravda. Diskusia sa konala v KC Dunaj.

V utorok, 28.1.2014 politická kríza u našich východných susedov vyvrcholila pádom vlády, no situácia v krajine zostáva vážnou. Protesty v uliciach začali v novembri minulého roka, keď sa súčasné vedenie Ukrajiny rozhodlo nepodpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou. Po 16. januári sa zradikalizovali po tom, ako vláda prijala zákony namierené proti demonštrantom. 28. januára v dôsledku nepokojov, ktoré si vyžiadali i životy siedmych protestujúcich a množstvo zranených, padla v Kyjeve Azarovova vláda. Otázne však je, aké výsledky prinesú aktuálne rokovania vládny a opozície.

2

     Alexander Duleba: „Janukovyč dnes už nie je tým politikom, ktorým bol ešte minulú stredu, stratil svojich spojencov.“

Otázne tiež je, či môže súčasná situácia vyústiť do rozdelenia krajiny. Alexander Duleba nepredpokladá, že k tomu dôjde. Dnes už podľa neho neplatí logika západ- východ a geografické delenie moci medzi vládou a opozíciou. Protesty sa rozšírili do viac ako polovice krajiny, v niektorých regiónoch však vláda prebrala moc späť. Faktom ale podľa neho je, že Janukovyč ako politik stráca na sile a potenciále - stratil podporu drvivej väčšiny oligarchov, ktorí stáli za ním a Stranou Slobody Regiónov. Čo sa týka východu krajiny, podľa Alexandra Dulebu tam obyvatelia vnímajú, že vláda preberá moc s pomocou banditov, a aj keď protestujú v uliciach v menšej miere, vo voľbách budú mať jasno - nevoliť Janukovyča.

1

     Boris Latta: „Ukrajinci si musia momentálnu situáciu vyriešiť predovšetkým sami.“

Boris Latta súhlasí, že Janukovyč stráca silu, lebo jemu blízki oligarchovia ho prestávajú podporovať. Mimo iného jeho vláda potláčala malú a strednú podnikateľskú sféru do takej miery, že práve toto bol dôvod na prvotný odpor občanov, popri ktorom sa neskôr „zviezlo“ nepodpísanie asociačnej dohody s EÚ. Zdôraznil tiež, že na Ukrajine národ berie do rúk vládu, no tieto masy nemajú premyslené praktické kroky, ktoré s vládnutím samotným súvisia, čo by mohlo byť problematické. Súhlasí pritom s Alexandrom Dulebom, že Ukrajina sa zrejme nerozpadne, keďže o to, podľa neho, nemá záujem Rusko, EÚ, ale ani Američania. Ako hovorí, Ukrajinci si však momentálnu situáciu musia vyriešiť predovšetkým sami a ak si myslia, že riešenie spočíva v používaní sily, mýlia sa.

12
S týmto súhlasí i Alexander Duleba. To, čo sa dosiaľ podarilo na Ukrajine dosiahnuť bolo odstúpenie vlády Azarova a zrušenie zákonov namierených proti demonštrantom. Teraz je to vraj na dohodách vlády a opozície, žiadna intervencia z EÚ a Ruska nemôže nahradiť ľudí v uliciach, ktorí chcú zmenu. Nájdenie kompromisu však môže trvať dlho, nakoľko žiadna strana nechce momentálne rokovať o vytvorení technokratickej vlády, ktorá by krajinu viedla do predčasných volieb. To, aký bude ďalší vývoj situácie na Ukrajine ukážu ďalšie dni a týždne. Alexander Duleba však verí, že neskôr Ukrajina pristúpi k zásadným reformám a dospeje k asociačnej dohode s Európskou úniou.

Záznam z diskusie:

Pin It

Prihláste sa na odber noviniek Café Európa