Blog
Z každého podujatia vám prinášame zhnutie hlavných myšlienok, videozáznam a krátky zostrih.

Ruskú federáciu čakajú už 18. marca ďalšie prezidentské voľby. Jasným favoritom je súčasný prezident Vladimír Putin. Je rozhodnuté vopred? Môžu tieto voľby niečo zmeniť v samotnom Rusku alebo v zahraničí?

Odborníci, ktorí Rusko sledujú dlhé roky, sa zhodujú, že o víťazovi volieb niet žiadnych pochybností. „Predstava, že voľby vyhrá ktokoľvek iný, než Vladimír Putin, je čisté sci-fi“ hovorí novinár českých Hospodářských novin Ondřej Soukup.

Kvôli tomu, aby si Rusi skutočne vybrali ďalšieho prezidenta, sa podľa neho tieto voľby nekonajú. V autokratických krajinách, akou je  Ruská federácia, slúžia voľby na potvrdenie legitimity vládcov a na vytvorenie zdania ich výberu. Ozajstná súťaž sa však nekoná.

Riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba súhlasí, že víťaz je vopred jasný. Napriek tomu však v týchto voľbách o niečo ide.

Ak aj iba potvrdia doterajšieho vládcu, bude dôležitým signálom, ako jednoznačne Putina ľud podporí. Rusi môžu vyjadriť svoju podporu účasťou či neúčasťou vo voľbách, pretože opozícia vyzýva na bojkot.

Podľa Dulebu je cieľom opozície posunúť voľby do druhého kola. Podľa ruských pravidiel totiž na víťazstvo v prvom kole nestačí iba získať viac ako 50% hlasov. Volieb sa zároveň musí zúčastniť aspoň polovica oprávnených voličov. Inak voľby pokračujú druhým kolom, v ktorom sa rozhodne.

„Konanie druhého kola by bolo pre Putina politickou prehrou,“ a to napriek tomu, že v druhom kole by nepochybne zvíťazil, vysvetľuje Duleba.

Putinova podpora

Vladimír Putin je v Rusku stále mimoriadne populárny. Podľa prieskumov nezávislého strediska Levada politiku svojho prezidenta schvaľuje dlhodobo viac než 80% Rusov. To sú čísla, ktoré mu môžu západní lídri iba ticho závidieť.

Kde sa táto popularita berie? Podľa Dulebu má tri zdroje. Tým prvým je samotný fakt, že nie je Jeľcin.

Jeľcinova vláda sa Rusom podľa Dulebu spája s chaosom, anarchiou a prudko klesajúcou životnou úrovňou po rozpade Sovietskeho zväzu. S Putinom sa im spája presný opak. Od jeho nástupu k moci sa mu podarilo krajinu stabilizovať a po konjunktúre cien ropy na začiatku milénia začala opäť stúpať aj životná úroveň.

Druhým dôvodom Putinovej obľúbenosti je slabosť pravice a demokratickej opozície v Rusku. Na jednej strane vláda opozíciu systematicky rozdeľuje a nedovoľuje jej stať sa rovnocenným súperom v demokratickej súťaži. Na druhej strane sa demokracia Rusom, opäť „vďaka“ Jeľcinovej vláde, spája s chaosom a anarchiou.

Podľa Dulebu i Soukupa je práve preto medzi Rusmi tak rozšírený názor, že demokracia sa jednoducho pre ich krajinu nehodí. A to aj napriek tomu, že čo zažívali v deväťdesiatych rokoch, malo od skutočnej demokracie ďaleko.

Tretím zdrojom Putinovej extrémnej popularity je rozdúchavanie veľkoruských nacionalistických vášní a pocitu veľkosti. Bohužiaľ, na úkor susedných štátov, momentálne najmä Ukrajiny, a za cenu vojny.

Fenomén Navaľnyj

Prvkom, ktorý tieto voľby výrazne oživil, je osoba ruského právnika a protikorupčného politického aktivistu Alexeja Anatolieviča Navaľného.

Jeho hodinový film, v ktorom usvedčuje vládu, najmä Putinovho blízkeho spolupracovníka a premiéra Medvedeva, z rozsiahlej korupcie, sa stal senzáciou. Zasiahol najmä mladšie generácie, keďže sa šíril najmä cez sociálne siete a za krátku dobu mal na YouTube cez 8 miliónov zhliadnutí.

Podľa Dulebu sú práve mladšie generácie voči vláde Vladimira Putina kritickejšie. Jeľcina si už nepamätajú a majú od vládnucej elity vyššie požiadavky, než ich rodičia, ktorým stačí stabilita.

Korupcia dokonca v Rusku vyvolala veľké protesty a to, že samotnému Navaľnému ruské úrady znemožnili kandidovať, je dôvodom výziev na bojkot celých volieb.

Zároveň vládnucej strane skomplikovali plány do budúcnosti. , Podľa Soukupa a Dulebu Putin ohlasoval, že po týchto voľbách bude nasledovať už jeho posledné obdobie v úrade. Komu ale odovzdá moc? Medvedev, ktorý ho už raz v kresle vystriedal, sa stáva kvôli obvineniam z korupcie nepohodlným a jeho popularita prudko klesá.

Nájde Kremeľ iného človeka, ktorý bude schopný súčasného prezidenta plnohodnotne nahradiť? Bude Vladimír Putin vládnuť doživotne? Alebo Rusko, aj pod vplyvom generačnej obmeny, čaká skutočná volebná súťaž? Na tieto otázky môže ponúknuť odpovedať najskôr až predvolebná kampaň v Rusku o ďalších šesť rokov.

Celé video z diskusie:


Článok vznikol na podujatí „Café Európa: Zmení sa Rusko po prezidentských voľbách?“ ktoré zorganizovalo 6. marca 2018 Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spolu so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA). Diskutovali Alexander Duleba, riaditeľ Slovak Foreign Policy Association a Ondřej Soukup, novinár z Hospodářských novin.

Pin It

Prihláste sa na odber noviniek Café Európa